Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czym jest Kindergeld?

Finanse Data publikacji - 8 lutego, 2021 Autor - Redakcja Aspiro
kindergeld

Kindergeld, to po prostu zasiłek rodzinny, jakie jest przyznawany osobom, które pracują na terenie Niemiec. Ten właśnie zasiłek, przysługuje tylko i wyłącznie na dzieci, jakie pozostają pod opieką osoby, która składa wniosek o przyznanie zasiłku. Jego wysokość, zależy od liczby dzieci, jaka znajduje się w danej rodzinie. Zasiłek Kindergeld, możemy trzymać, jeżeli legalnie pracujemy na terenie Niemiec, jest on niezależny od naszych rocznych dochodów. 

Kindergeld – na kogo przysługuje?

Zasiłek rodzinny, jakim jest Kindergeld (https://www.euro-punkt.pl/kindergeld,2,2,258), przyznawany jest zarówno na dzieci rodzone, jak również na dzieci adoptowane. Jest również możliwość, aby otrzymać świadczenie na dzieci, które zostały przyjęte do gospodarstwa domowego pracownika na stałe. Na przykład na dzieci współmałżonka z innego związki, dzieci partnera życiowego (w wypadku związków tej samej płci), dzieci przybrane czy też wnuki, jeżeli to dziadkowie są ich prawnymi opiekunami. Kindergeld, można otrzymywać na dzieci od momentu ich narodzin, aż do 18 roku życia. Można ten czas wydłużyć, jeżeli dziecko nadal się uczy, ale maksymalnie do 25 roku życia.

Jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie zasiłku Kindergeld?

Każda osoba, która składa wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld, przede wszystkim powinna na początku w Familienkasse, pobrać potrzebną dokumentację oraz wnioski, które trzeba wypełnić. Kiedy składamy wniosek, musimy dołączyć do niego kopię paszportu, czy też dowodu osobistego rodzica który pracuje w Niemczech, akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci, na które chcemy dostać zasiłek Kindergeld, jak również zaświadczenie, że dziecko zamieszkuje razem z nami.

Czy zasiłek pobierany w Polsce ma wpływ na wysokość Kindergeld?

Jeżeli chodzi o świadczenia rodzinne, to w pierwszej kolejności wypłacane są one przez kraj, gdzie obecnie znajdują się dzieci. Kwota zasiłku, nie może być podwojona, jak również jeżeli rodzicom przysługuje świadczenia na dzieci w Polsce, mogą oni również składać wniosek o przyznanie im Kindergeld. W rakim wypadku, zasiłek otrzymywany z Niemiec, będzie pomniejszony o kwotę, jaką otrzymujemy na dzieci w Polsce. Niezwykle istotne jest to, aby składając wniosek o Kindergeld, do dokumentów dołączyć zaświadczenie, które informuje o pobieranie zasiłku w Polsce. Zaświadczenie takie wydaje MOPS, bądź też ROPS. W takim zaświadczeniu, powinny znaleźć się informacje, takie jak na przykład rodzaj zasiłku, od kiedy jest bądź był wypłacany. Osoby, jakie nie pobierają w Polsce zasiłku, powinny do dokumentacji dołączyć zaświadczenie, że nie dostali zasiłku. 

Jaki jest czas oczekiwania na przyznanie zasiłku?

Decyzję o przyznaniu nam zasiłku Kindergeld, zazwyczaj jest wydawana w terminie od sześciu do dwunasty miesięcy. Czas ten, jest uzależniony od tego, czy dokumentacja złożona przez wnioskodawcę jest kompletna, od tego czy Familienkasse porozumiało się z polskimi urzędami, jak również od tego, jak szybko wnioskodawca odpowiada na wszelkie pytania zadane przez niemiecki urząd. Jeżeli czas oczekiwania na odpowiedź z Familienkasse, to powinniśmy złożyć najpierw zapytanie do urzędu.

Tworzenie wartościowego contentu

admin

Zapraszamy do skorzystania z zasobów serwisu internetowego aspiro.net.pl, gdzie redaktorzy z pasją i profesjonalizmem tworzą treści związane z biznesem, finansami i marketingiem. Nasz zespół składa się z ekspertów, którzy posiadają bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować merytoryczne i wyczerpujące artykuły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?