Praca w firmie, której zadaniem jest ochrona fizyczna, wymaga od kandydata odpowiednich kwalifikacji, umiejętności oraz predyspozycji. Należy jednak wiedzieć, że nie każda osoba zatrudniona w agencji ochrony jest kwalifikowanym ochroniarzem. Z artykułu dowiesz się, kto może zostać pracownikiem ochrony i jakie będą jego najważniejsze obowiązki.
Ochrona fizyczna – czy to praca dla każdego?
Ochrona fizyczna osób i mienia nie jest łatwym zadaniem, dlatego od kandydatów na stanowisko pracownika ochrony wymaga się pewnych umiejętności. Tutaj warto zaznaczyć, że licencjonowanym ochroniarzem mogą zostać jedynie osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Taką możliwość dają szkoły zawodowe, studia policealne lub specjalistyczne kursy. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu ochroniarz zostaje wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony – zmienia się zakres jego obowiązków oraz odpowiedzialności. Zdobytą licencję trzeba odnawiać co 5 lat.
Nie są to jedyne warunki, które musi spełniać kandydat na stanowisko pracownika ochrony. Wymienia się tutaj szereg innych wymogów takich jak:
-
ukończony 21. rok życia (dla pracownika ochrony fizycznej) lub 18. (dla pracownika zabezpieczenia technicznego),
-
nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
-
kandydat musi mieć nienaganną opinię wydaną przez policję,
-
przyszły pracownik ochrony musi mieć zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań z zakresu ochrony, dlatego konieczne jest orzeczenie lekarskie.
Pracownik kwalifikowany a zwykły pracownik ochrony – zakres obowiązków
Ochrona fizyczna osób i mienia polega na patrolowaniu, kontrolowaniu zabezpieczeń oraz reagowaniu na wszystkie sytuacje kryzysowe. Jeśli interesują Cię usługi z zakresu ochrony osób i mienia wykonywane przez profesjonalny i doświadczony personel – sprawdź ofertę znajdującą się na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/ochrona-fizyczna/.
Licencjonowany ochroniarz wykonuje zadania w ramach ochrony fizycznej osób i mienia – wymienia się tutaj m.in. bezpośrednią ochronę fizyczną, konwojowanie wartości pieniężnych lub ładunków specjalnych, zabezpieczanie imprez masowych. Kwalifikowany pracownik ochrony może używać środków przymusu bezpośredniego, często ma dodatkowo pozwolenie na broń i odpowiednie przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Co więcej, umie przeprowadzić ewakuację, zarządzać tłumem i doskonale przewiduje zagrożenia oraz potrafi im przeciwdziałać.
Osoby, które nie są wpisane na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, również mogą pracować w agencji ochrony! Zakres ich obowiązków jest jednak ograniczony – mogą pracować np. przy monitoringu, patrolowaniu terenu wokół obiektu, zajmować się ewidencją, czyli kontrolą wejść i wyjść na portierni. Pracownik ochrony bez licencji może chronić budynki użyteczności publicznej oraz obiekty komercyjne – np. sklepy, osiedla strzeżone, magazyny, z wyłączeniem obiektów, które prawnie podlegają obowiązkowej ochronie.