Aspiro.net.pl

Biznes, Finanse, Praca, Marketing

Praca

Praca na etacie czy działalność gospodarcza?

Praca na etacie czy działalność gospodarcza?

Praca na etacie czy działalność gospodarcza? Przed takim dylematem stają rzesze młodych ludzi u progu kariery zawodowej. Ale również problem ten rozstrzygają osoby już doświadczone, których rozwój zawodowy znalazł się na zakręcie. Zadajemy sobie pytanie, czy praca na etacie daje nam satysfakcje? Czy nas nie ogranicza finansowo? Czy własna działalność gospodarcza nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem? To tylko niektóre pytania na jakie musimy sobie odpowiedzieć. Nie zawsze bowiem rezygnacja z etatu będzie najlepszym rozwiązaniem. Zanim podejmiemy decyzję o tym jak pokierować swoją karierą zawodową musimy te wszystkie kwestie dogłębnie przeanalizować. Jednak zawsze musimy wiedzieć o tym, że w zasadzie nigdy nie jest za późno na zmianę decyzji.

Praca na etacie czy działalność gospodarcza?

Praca na etacie czy działalność gospodarczaPrzede wszystkim warto się zastanowić jakie korzyści i zagrożenie kryją się za tymi dwoma rozwiązaniami. Weźmy pod lupę w pierwszej kolejności pracę na etat. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Pracując na etacie nie musisz się martwić o comiesięczne wpływy na konto. Jeśli nie trafisz na nieuczciwego pracodawcę to w zasadzie każdego miesiąca otrzymasz z góry ustaloną wypłatę. Dodatkowo pracując na etacie możesz w zasadzie mieć zagwarantowane, że będziesz pracował 8 godzin dziennie w ustalonych porach. Oczywiście nie musisz również martwić się ZUS-em. Wszystkie składki odprowadzi twój pracodawca. Jesteś również objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wydawałoby się więc, że za takim rozwiązaniem stoją same plusy. Jednak nic bardziej mylnego. Praca na etacie ma również swoją ciemną stronę. Przede wszystkim pracujemy dla kogoś. Czy będziemy starać się mniej, czy też bardziej to raczej nie będzie to miało większego odzwierciedlenia w naszych zarobkach. To często prowadzi do frustracji i demotywuje. Dysponujemy również z góry ustaloną ilością dni urlopowych. I nie zawsze możemy wziąć urlop akurat wtedy kiedy nam najbardziej odpowiada. Tutaj dużo zależy od pracodawcy i od innych pracowników. Często również praca na etacie prowadzi do wypalenia zawodowego.

Własna działalność gospodarcza

Dlatego też sporo osób próbuje założyć własną działalność gospodarczą. Jakie są plusy tego rozwiązania z kolei? Przede wszystkim pracujesz w tym wypadku na własne konto. Od ciebie w dużej mierze zależy jakie będziesz miał profity ze swojej działalności. To ty masz realny wpływ na pozyskanie klientów. Można powiedzieć, że twoje zarobki nie są w żaden sposób ograniczone. Jakie są wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim brak stałych wpływów na konto. Czasami możesz mieć gorszy miesiąc, czasami klient może opóźniać się z zapłatą faktury. Trudno tutaj o stabilizację. Na dodatek zapomnij o 8-godzinnym dniu pracy. W zasadzie pracował będziesz cały czas, nawet w weekendy. Przynajmniej w pierwszym okresie prowadzenia własnej firmy. Jak więc widać dokonanie odpowiedniego wyboru nie jest w tym wypadku sprawą prostą.

Udostępnij