Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Prowizja co to jest i kiedy się ją nalicza?

Finanse Data publikacji - 26 maja, 2022 Autor - Redakcja Aspiro


Zaciągając zobowiązanie każdy klient banku musi być świadomy różnych opłat z nim związanych. Wyróżnia się tu podstawowe należności jak wysokość pożyczonej kwoty wraz z należnymi odsetkami oraz szereg innych opłat zwanych dodatkowymi, których uiszczenie jest jednak niezbędne, by otrzymać finansowanie. Do opłat takich zalicza się np. prowizja.

Prowizja co to?

Prowizja to opłata jednorazowa. Jest naliczana za samo udzielenie kredytu, ale także za wszelkie czynności związane z jego obsługą. Bank może zrezygnować z prowizji, lecz wcale nie oznacza to, że oferta kredytu jest wtedy korzystniejsza dla klienta. By to stwierdzić trzeba przeanalizować marżę oraz inne opłaty. Prowizja wyrażona jest zwykle w systemie procentowym. Stosowny odsetek liczony jest od całej kwoty kredytu. Prowizja jest pobierana niemalże w przypadku każdego typu kredytu, jednakże bank może ją obniżyć, np. gdy dana osoba dysponuje pokaźnym wkładem własnym,

Rodzaje prowizji

Jest wiele rodzajów prowizji, więc czasem trudno rozeznać się w gąszczu opłat. Najbardziej powszechna jest prowizja z tytułu udzielenia kredytu. Prowizja może być związana z wcześniejszą spłatą kredytu bądź każdorazową jego modyfikacją. Modyfikacja taka może dotyczyć wydłużenia okresu kredytowania, podwyższenia otrzymanej kwoty kredytu bądź przewalutowania kredytu. Zasadniczo prowizje mogą być naliczane za wszystkie czynnością techniczne związane z obsługą kredytów, w tym także za czynności upominawcze i windykacyjne. Więcej informacji znajdziesz na chwilowka24.net.

Sposób naliczania prowizji

Prowizja może być wyrażona jako konkretna kwota, ale przyjmuje się zwyczajowo, że jest to po prostu określony procent od całej sumy pożyczonej. Niektóre prowizje są pobierane z góry (za pojedynczą czynność związaną z obsługą kredytu), inne są doliczane do końcowego zestawienia kosztów do spłaty (np. prowizja od udzielenia finansowania). Banki nie mają całkowitej swobody w ustalaniu stawki prowizji, lecz są w tym zakresie związane przepisami ustawy antylichwiarskiej z 11 marca 2016 wraz z późniejszymi zmianami.

Od czego zależy wysokość prowizji?

Banki nie precyzują jasno kryteriów, jakimi się kierują przy ustalaniu prowizji. Niektóre instytucje mają stałe stawki prowizji dla wszystkich klientów bez wyjątków. Wartość prowizji może wahać się od 0% do nawet 25% kwoty całej należności. Kredyty na preferencyjnych warunkach, czyli m.in. z niską prowizją mogą czasem otrzymać klienci ze szczególnie imponującą historią kredytową. Banki przy ustalaniu prowizji są związane jedynie limitami wyznaczonymi przez wspomnianą już ustawę antylichwiarską.

Co to jest landing page

admin

Zapraszamy do skorzystania z zasobów serwisu internetowego aspiro.net.pl, gdzie redaktorzy z pasją i profesjonalizmem tworzą treści związane z biznesem, finansami i marketingiem. Nasz zespół składa się z ekspertów, którzy posiadają bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować merytoryczne i wyczerpujące artykuły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?