Strona główna Praca Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?
Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

by Redakcja Aspiro

Każdy kto zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej obawia się związanych z tym obciążeń finansowych. O ile podatku wprost wynikają z uzyskanych dochodów, o tyle comiesięczne składki do ZUS nie są od nich w żaden sposób uzależnione. I niestety do właśnie ta niepozorna składka do ZUS jest na tyle dużym obciążeniem dla mikrofirm, że prowadzi wprost do ich upadku. Nie ważne czy w danym miesiącu coś zarobiłeś czy nie, składki do ZUS musisz odprowadzić w pełnej wysokości. Z tego powodu również wiele firm jest zadłużonych. I choć powstawało już wiele projektów mających na celu ulżyć mikroprzedsiębiorcom w ty względzie, to nadal opłata d ZUS jest cały czas obowiązkowa.

Sładki do ZUS

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?Obecnie i tak osoby prowadzące mają znacznie łatwiej niż kiedyś. Obecnie wystarczy, że co miesiąc wyślą jeden przelew o określonej kwotę (trochę ponad 1300 zł) i w tytule wpiszą – wpłata do ZUS. I to wystarczy. Do niedawna jeszcze należało rozbijać taką wpłatę na poszczególne składniki – ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, ubezpieczenie chorobowe itd. Także dzisiaj mamy nieco łatwiej pod tym względem. Jedynie kwota wpłaty wciąż jest dość duży i niestety prawdopodobnie ma w nowym roku jeszcze wzrosnąć, nawet do poziomu 1500 zł. Jest to oczywiście kwota obowiązkowa i nie ma żadnego znaczenie czy w danym miesiącu masz jakiekolwiek zyski.

ZUS dławi małe firmy

Te 1300 zł to dla wielu jednoosobowych działalności gospodarczych wręcz kula u nogi. Niestety wiele firm z tego powodu upada. Wystarczy jeden słabszy miesiąc i mamy zadłużenie w ZUS, z którego później ciężko się wyswobodzić. Taka firma szybko traci płynność finansową, a jej właściciel jakiekolwiek środki na utrzymanie siebie i rodziny. Dlatego wydaje się, że projekty, które chcą uzależnić wysokość wpłaty do ZUS od osiąganego dochodu są jak najbardziej zasadne. Obecnie nowi przedsiębiorcy mogą również liczyć na ulgę w ZUS. Polega ona na tym, że przez pierwsze dwa lata płacą w zasadzie połowę obowiązującej składki. To już jest niewątpliwie jakieś odciążenie dla mikroprzedsiębiorcy.

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

Tak, opłacanie składek ZUS jest jak najbardziej obowiązkowe i nie ma wyjątków od tej zasady. Zawsze jest jednak kilka możliwości wyjścia z trudnej sytuacji w jakiej może się znaleźć mikroprzedsiębiorca. Można bowiem dogadać się z ZUS-em i rozbić składkę na raty. Jednak konieczność zapłaty tylko odroczymy w czasie, a nie zlikwidujemy jej całkowicie. Ostatnio rozważany był projekt wprowadzenia tzw. dobrowolnego ZUS. Może byłby to znacznie lepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców? Taka dobrowolność płacenie składek ZUS funkcjonuje choćby w Niemczech. Wówczas jednak jak osoby na własnej działalności gospodarczej pozbawimy się prawa do emerytury. Stąd też musimy w tym celu oszczędzać samodzielnie.

Zobacz także

Zostaw komentarz