Aspiro.net.pl

Biznes, Finanse, Praca, Marketing

Praca

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

Każdy kto zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej obawia się związanych z tym obciążeń finansowych. O ile podatku wprost wynikają z uzyskanych dochodów, o tyle comiesięczne składki do ZUS nie są od nich w żaden sposób uzależnione. I niestety do właśnie ta niepozorna składka do ZUS jest na tyle dużym obciążeniem dla mikrofirm, że prowadzi wprost do ich upadku. Nie ważne czy w danym miesiącu coś zarobiłeś czy nie, składki do ZUS musisz odprowadzić w pełnej wysokości. Z tego powodu również wiele firm jest zadłużonych. I choć powstawało już wiele projektów mających na celu ulżyć mikroprzedsiębiorcom w ty względzie, to nadal opłata d ZUS jest cały czas obowiązkowa.

Sładki do ZUS

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?Obecnie i tak osoby prowadzące mają znacznie łatwiej niż kiedyś. Obecnie wystarczy, że co miesiąc wyślą jeden przelew o określonej kwotę (trochę ponad 1300 zł) i w tytule wpiszą – wpłata do ZUS. I to wystarczy. Do niedawna jeszcze należało rozbijać taką wpłatę na poszczególne składniki – ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, ubezpieczenie chorobowe itd. Także dzisiaj mamy nieco łatwiej pod tym względem. Jedynie kwota wpłaty wciąż jest dość duży i niestety prawdopodobnie ma w nowym roku jeszcze wzrosnąć, nawet do poziomu 1500 zł. Jest to oczywiście kwota obowiązkowa i nie ma żadnego znaczenie czy w danym miesiącu masz jakiekolwiek zyski.

ZUS dławi małe firmy

Te 1300 zł to dla wielu jednoosobowych działalności gospodarczych wręcz kula u nogi. Niestety wiele firm z tego powodu upada. Wystarczy jeden słabszy miesiąc i mamy zadłużenie w ZUS, z którego później ciężko się wyswobodzić. Taka firma szybko traci płynność finansową, a jej właściciel jakiekolwiek środki na utrzymanie siebie i rodziny. Dlatego wydaje się, że projekty, które chcą uzależnić wysokość wpłaty do ZUS od osiąganego dochodu są jak najbardziej zasadne. Obecnie nowi przedsiębiorcy mogą również liczyć na ulgę w ZUS. Polega ona na tym, że przez pierwsze dwa lata płacą w zasadzie połowę obowiązującej składki. To już jest niewątpliwie jakieś odciążenie dla mikroprzedsiębiorcy.

Czy opłacanie składek ZUS jest obowiązkowe?

Tak, opłacanie składek ZUS jest jak najbardziej obowiązkowe i nie ma wyjątków od tej zasady. Zawsze jest jednak kilka możliwości wyjścia z trudnej sytuacji w jakiej może się znaleźć mikroprzedsiębiorca. Można bowiem dogadać się z ZUS-em i rozbić składkę na raty. Jednak konieczność zapłaty tylko odroczymy w czasie, a nie zlikwidujemy jej całkowicie. Ostatnio rozważany był projekt wprowadzenia tzw. dobrowolnego ZUS. Może byłby to znacznie lepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców? Taka dobrowolność płacenie składek ZUS funkcjonuje choćby w Niemczech. Wówczas jednak jak osoby na własnej działalności gospodarczej pozbawimy się prawa do emerytury. Stąd też musimy w tym celu oszczędzać samodzielnie.

Udostępnij