Architektura krajobrazu to bardzo trudne i wymagające studia, które nadają absolwentom szerokie uprawnienia. Już podczas studiów odbywają oni praktyki zawodowe, podczas których uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Sprawdzamy, gdzie może pracować architekt krajobrazu oraz gdzie takiej pracy szukać.
Jednostki publiczne
Architekci krajobrazu mogą spróbować swoich sił w konkursach na stanowiska w instytucjach państwowych. Zwykle architektów zatrudniają urzędy miasta lub gminy, które odpowiadają za zagospodarowanie terenów zielonych w mieście czy też na wsi. O pracę w jednostkach publicznych mogą starać się zarówno osoby, które mają już odpowiednie doświadczenie zawodowe, jak i początkujący absolwenci. Praca w szeroko pojętej administracji państwowej daje możliwości rozwoju, a szukać jej należy przede wszystkim na stronach internetowych jednostek publicznych bądź na portalach ogłoszeniowych.
Pracownie prywatne
Na rynku działa obecnie wiele firm, które świadczą usługi z zakresu kształtowania przestrzeni. Architekci krajobrazu mogą poszukać zatrudnienia właśnie tam, nawet jeśli nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego. Usługi pracowni prywatnych zwykle świadczone są dla innych firm, lecz także zdarzają się klienci indywidualni, którzy mają do dyspozycji znaczne powierzchnie działkowe. Praca w jednostkach prywatnych to przede wszystkim możliwość zapoznania się z różnego typu projektami, wszak klienci działają w różnych branżach, a tym samym mają do zagospodarowania różnorodne tereny. Pracownie prywatne zwykle prowadzą rekrutację poprzez portale ogłoszeniowe, choć czasem publikują ogłoszenie o pracę jedynie na własnej stronie internetowej. Dobrze jest już na studiach spróbować swoich sił w tego typu jednostce, która po odbyciu praktyki może zaoferować architektowi zatrudnienie.
Własna działalność
Wśród architektów krajobrazu (na temat ich pracy I perspektyw zawodowych możesz przeczytać również na https://architectu.pl/miszmasz/Gdzie-pracuje-architekt-krajobrazu bardzo popularne jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, czyli własnego biura architektonicznego. Daje to ogromne możliwości, ponieważ pozwala realizować projekty, w których dany architekt czuje się pewnie. Z drugiej zaś strony wiąże się z ryzykiem niepozyskania klienta i poniesienia straty. Warto jednak rozważyć prowadzenie własnej działalności, jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie zawodowe i chcemy zarabiać więcej, niż na etacie. W założeniu własnej działalności mogą pomóc liczne dotacje dla nowych firm, natomiast klientów można pozyskiwać nie tylko wśród firm, ale i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej