Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest procedura VAT OSS i kiedy się ją stosuje?

Biznes Data publikacji - 26 kwietnia, 2022 Autor - Redakcja Aspiro
Co to jest procedura VAT OSS

Od lipca 2021 r. obowiązuje unijna procedura, dzięki której sprzedaż towarów i usług elektronicznych między krajami Unii Europejskiej jest łatwiejsza. VAT OSS – bo o niej mowa – to rozwiązanie dobrowolne. Pamiętaj jednak o limicie sprzedaży. Na czym dokładnie polega VAT OSS, kiedy się go stosuje i czy warto skorzystać? Sprawdź!

Czym jest procedura VAT OSS?

VAT OSS (ang. One Stop Shop) jest rozwiązaniem unijnym zastępującym używany wcześniej VAT MOSS (ang. Mini One Stop Shop). Działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu można rozliczać VAT bez rejestrowania się w każdym z krajów osobno, co znacznie ułatwia sprawę i obniża liczbę formalności.

Art. 130 A pkt. 3 Ustawy o podatku od towarów i usługwskazuje, czym jest VAT OSS:

„rozumie się przez to rozliczenie VAT należnego z tytułu czynności określonych w pkt 2 lit. a-c państwu członkowskiemu konsumpcji za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji”.

Państwem konsumpcji jest przede wszystkim kraj, do którego jest wysyłany sprzedany towar lub taki, gdzie ma miejsce wykonanie danej usługi. Państwo identyfikacji to z kolei najczęściej kraj siedziby podatnika.

Kiedy stosuje się procedurę VAT OSS?

VAT OSS jest procedurą stosowaną w sytuacji, gdy sprzedajesz towary lub świadczysz konkretne usługi klientom indywidualnym. Nie obejmuje więc transakcji B2B.

Rozwiązanie to wykorzystuje się najczęściej w przypadku:

  • świadczenia usług transgranicznych, głównie elektronicznych, nadawczych i komunikacyjnych,
  • prowadzenia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), w tym przez platformy sprzedażowe (np. Amazon FBM).

Rejestracja do VAT OSS nie jest obowiązkowa. Zawsze pamiętaj jednak o limicie sprzedaży wynoszącym 10 000 euro. Poniżej tego limitu możesz rozliczać się w Polsce (stawką polską), a powyżej – właściwa jest stawka VAT w kraju konsumpcji.

Jak zarejestrować się do VAT OSS?

Żeby zarejestrować się do VAT OSS, w urzędzie skarbowym złóż formularz VAT VIU-R. W Polsce dokument składa się do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Formularz należy złożyć elektronicznie, podpisując go elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Rejestracja jest możliwa do 10 dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym doszło do przekroczenia limitu sprzedaży. W praktyce: jeśli przekroczono go np. w kwietniu, wniosek trzeba złożyć do 10 maja.

Czy warto zarejestrować się do VAT OSS?

Jeśli sprzedajesz towary czy usługi klientom zagranicznym w obrębie UE lub dopiero chcesz wprowadzić to rozwiązanie – VAT OSS jest dużym ułatwieniem w przypadku przekroczenia limitu 10 000 euro.

Dzięki rejestracji znacznie usprawniasz cały proces – wystarczy jedna zbiorcza deklaracja, żeby rozliczyć sprzedaż do wszystkich krajów UE. Nie musisz więc rejestrować się w każdym z państw osobno jako podatnik. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy np. na dokumenty czy prawników.

Chcesz dowiedzieć się więcej o VAT OSS? Przeczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/vat-oss-jak-rozliczyc/

fartuch florystyczny

admin

Zapraszamy do skorzystania z zasobów serwisu internetowego aspiro.net.pl, gdzie redaktorzy z pasją i profesjonalizmem tworzą treści związane z biznesem, finansami i marketingiem. Nasz zespół składa się z ekspertów, którzy posiadają bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować merytoryczne i wyczerpujące artykuły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?