Większość małych firm zdecydowanie z trudem radzi sobie na rynku. Kondycja finansowa mikrofilm jest bardzo czuła na wahania koniunktury w danym dziale gospodarki. Dlatego wiele firm upada. Właściciele często rozwiązują firmy, ale również dobrym wyjściem z sytuacji może być zawieszenie działalności gospodarczej. Wówczas omijają nasz wszelkie kłopotliwe formalności związane z wyrejestrowaniem działalności gospodarczej. Stan zawieszenia sprawia, że nie musimy płacić ZUS, ani podatków. To swego rodzaju forma przetrwalnikowa twojej firmy. Dzięki temu możesz skupić się choćby na pracy na etacie, a do prowadzenia swojej firmy możesz powrócić kiedy uznasz, że koniunktura jest już znacznie lepsza. Kiedy najlepiej zawiesić działalność gospodarczą?
Kiedy najlepiej zawiesić działalność gospodarczą?
W jakim czasie nadchodzi ten najlepszy moment na zawieszenie działalności gospodarczej? Trudno jednoznacznie wskazać kiedy tak naprawdę firma zaczyna przynosić więcej strat niż korzyści. Nawet kiedy masz zdecydowanie słabszy miesiąc, to zawsze żyjesz nadzieją, że przecież następny miesiąc może być już znacznie lepszy. Jednak czasami sytuacja wymyka się nam już spod kontroli. Kiedy okazuje się, że w zasadzie zarabiamy już tylko i wyłącznie na ZUS, albo co gorsza – musimy się nawet zadłużać, żeby ZUS opłacić, to chyba jest już najlepszy moment na zawieszenie swojej działalności gospodarczej. Sprawa nie jest trudna do przeprowadzenia. Formalności nie są specjalnie skomplikowane, a również opłata administracyjna nie jest zbyt duża. Czasami więc zdecydowanie warto rozważyć taką możliwość.
Jak poradzić sobie po zawieszeniu działalności gospodarczej?
Pozostaje wówczas pytanie: co robić dalej? Jak sobie z tą sytuacją poradzić? Wydaje się, ze najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie pracy na etat. Oczywiście to pozwoli ci na podreperowanie domowego budżetu. Znów uzyskasz płynność finansową. Również zdecydowanie odpoczniesz psychicznie. Nie będziesz musiał również martwić się ZUS-em i tym czy faktura będzie opłacona na czas, czy też nie. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie niesie ze sobą same pozytywy, ale czy tak jest w rzeczywistości.
Reaktywacja firmy
Oczywiście zawsze będą cię dręczyły pytania, czy nie warto było jeszcze trochę poczekać na lepszą koniunkturę. Pracując na etat nie będziesz w zasadzie wstanie zajmować się swoją dotychczasową działalnością. Jednak musisz pamiętać, że zawieszenie działalności zostawia ci pewną furtkę. Bowiem firmę możesz w przyszłości reaktywować. Ważne jest jednak, aby podczas pracy na etacie cały czas trzymać rękę na pulsie i orientować się jak wygląda sytuacja w twojej branży. Może się okazać, że koniunktura szybko wróci i warto bezie na powrót zając się swoją własną firmą. Warto więc również w tym czasie zadbać o zachowanie kontaktów biznesowych, które do tej udało na sie uzyskać.