Strona główna Biznes Czy warto jeździć na taxi?

Czy warto jeździć na taxi?

by Redakcja Aspiro

Zawód taksówkarza dawnymi laty obrósł w wiele ciekawych mitów. Jeden z nich mówił o niebotycznych zarobkach taksówkarzy. Jak wiadomo każdy mit zaczepiony jest o jakaś namiastkę prawdą. I choć w PRL-u taksówkarzom żyło się całkiem nieźle, to również w dzisiejszych czasach zawód ten ma się całkiem nienajgorzej. Oczywiście z mediów dochodzą do nas informacje o strajkach taksówkarzy i ich akcjach przeciwko kierowcom Ubera, ale to tylko świadczy o zwartości tej grupy zawodowej i o tym, że potrafią zadbać o swoje interesy. Czy warto jeździć na taxi? Jak wyglądają warunki pracy w korporacjach taksówkarskich? A może warto jeździć jako kierowca Ubera?

Jak zostać taksówkarzem?

Czy warto jeździć na taxi?Praca w korporacji taksówkarskiej może być ciekawą przygodą i szansą na niezłe zarobki. Trzeba jednak wiedzieć, że formy zatrudnienia, selekcja kandydatów i kwestia użytkowania samochodu są dość zróżnicowane i wszystko zależy do jakiej firmy trafimy. W pierwszej kolejności zastanówmy się jednak jakie warunki należy spełnić, aby zostać taksówkarzem. Przede wszystkim, aby rozpocząć pracę w zawodzie taksówkarza musimy wyrobić sobie odpowiednią licencję. Nie jest to jednak specjalnie skomplikowane, ani też kosztowne. Jednak z pewnością będziesz musiał się wykazać dobrą znajomością topografii miasta. Oczywiście naturalnym jest, że musisz również posiadać prawo jazdy kategorii B, oraz mieć ukończone 21 lat.

Jak rozpocząć pracę w korporacji taksówkarskiej? Najważniejsze jest to, że w zasadzie czy będziesz jeździł na własny rachunek, czy też w korporacji to raczej będziesz musiał założyć działalność gospodarczą. Również jeśli o kwestię samochodu, to również będziesz raczej musiał dysponować. Pozostaje jeszce kwestia wyposażenia samochodu. Niezbędna będzie bowiem kasa fiskalna.

Czy warto jeździć na taxi?

Pozostaje pytane: czy warto jeździć na taxi? Na początku z pewnością będziesz musiał sporo zainwestować. Jednak jeśli trafisz na korporację, która zatrudnia na umowę o pracę, czy też zlecenie i udostępni ci samochód, to wówczas twoje wydatki będą w znacznym stopniu zminimalizowane. Reszta już zależy tylko od ciebie i od tego ile godzin wyjeździsz na taxi. Im bardziej jesteś dostępny, tym masz więcej okazji na złapanie zlecenia. Na taksówce najwięcej można oczywiście zarobić weekend. Zwłaszcza nocki są w tym wypadku bardzo zyskowne. Jednak równiez tydzień może przynieść niezłe profity, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dlatego jest to zawód, gdzie dzięki wytrwałości i pracowitości można całkiem nieźle zarobić.

Kierowcy Ubera

Czy może warto jeździć jak kierowca Ubera? W tym wypadku sprawa nie jest taka prosta. Polskie prawo w tej kwestii nadal jest dość niejasne. Często słyszymy o nalotach organizowanych na kierowców Ubera przez policja i kontrolerów transportu drogowego. Ponoć spore są też kary. Dlatego warto się dokładnie zastanowić, czy praca w takiej formie jest opłacalna.

Zobacz także

Zostaw komentarz