Strona główna Finanse Jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać?

by Redakcja Aspiro

Każdy z nas chciałby posiadać odłożoną w bezpiecznym miejscu sumę pieniędzy, Część z nas lubi mieć oszczędności po to, aby przykładowo mieć za co pojechać na wakacje, kupić rodzinie prezenty na święta, czy też po prostu mieć jakiekolwiek zabezpieczenie finansowe przydatne w nagłych wypadkach. Jednak niewielu z nas wie jak zabrać się za oszczędzanie, aby było ono efektywne. Poniżej znajduje się kilka sposobów, które z pewnością pomogą Wam zachomikować nieco grosza.

1. Odkładaj pieniądze tuż po wypłacie. Czekanie do końca miesiąca może nie przynieść żadnych rezultatów. Natomiast jeżeli tuż po otrzymaniu wynagrodzenia odłożysz pieniądze do skarbonki czy też na konto oszczędnościowo, będziesz miał świadomość, że są one nie do ruszenia.

2. Odkładaj każdą złotówkę. Jeżeli masz w portfelu jedno złotówkę, odłóż ją do skarbonki. Rób tak z każdą monetą o tym nominale, a w końcu uzbiera Ci się z nich pokaźna suma. Oczywiście możesz oszczędzać w ten sposób, wykorzystując pieniądze o innych nominałach. Im większe, tym więcej oszczędności zdołasz zgromadzić.
3. Potraktuj oszczędzanie jako stałe zlecenie. Potraktuj je na równi z opłacaniem rachunków za prąd, gaz czy mieszkanie.

Możesz również skorzystać z funkcji zlecenia stałego, które sprawi, że cały proces będzie się odbywał automatycznie, przykładowo co miesiąc pieniądze z Twojego konta będą trafiać na konto oszczędnościowe.

4. Nie szukaj wymówek. Kluczowym elementem oszczędzania jest systematyczność i wyrobienie w sobie nawyku odkładania pieniędzy. Im wcześniej się tego nauczysz, tym więcej oszczędności będziesz w stanie zgromadzić. Co więcej, jeżeli chcesz zacząć oszczędzać, nie możesz robić sobie wymówek, w stylu”zacznę oszczędzać, kiedy będę więcej zarabiał”. To jedynie dobry pretekst do nietrzymania dyscypliny finansowej.

5. Zacznij już teraz! Odłóż jakąkolwiek sumę pieniędzy, właśnie w tej chwili. Ustal ile i jak często będziesz odkładał. Możesz później zmieniać tę kwotę, staraj się jednak w miarę możliwości jej nie zmniejszać. Bądź systematyczny i sumienny a wkrótce będziesz dysponował pokaźną kwotą oszczędności!

Zobacz także

Zostaw komentarz