Strona główna Biznes Jak zatrudnić dobrego pracownika?
Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

by Redakcja Aspiro

Znalezienie dobrego pracownika do swojej firmy wcale nie jest zadaniem prostym jak się zrazu wydaje. I nie chodzi tutaj o to, że na rynku mało jest kompetentnych, wykształconych i sumiennych pracowników. Raczej największą bolączką jest zły system selekcji, a także kiepskie warunki pracy jakie jesteśmy jako pracodawcy w stanie zaoferować. Jeśli bowiem chcemy znaleźć naprawdę dobrego pracownika to musimy nieco głębiej sięgnąć do kieszeni. Jednak nie tylko warunki finansowe są w stanie skusić specjalistów do pracy w naszej firmie. Ważna jest również atmosfera jaka u nas panuje, perspektywy na rozwój firmy, oraz stopień atrakcyjności projektów jakie aktualnie realizujemy. te wszystkie aspekty są istotne jeśli chcemy do siebie ściągnąć najlepszych specjalistów w branży.

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie gdzie w ogóle szukać dobrych pracowników? Wydaje się, że najpierw powinniśmy poszukać osób z odpowiednia rekomendacją. Warto na bieżąco śledzić choćby sytuację kadrową u konkurencji, żeby na bieżąco wiedzieć czy jacyś eksperci nie zamierzają rozglądać sie za nową pracą. Oczywiście jako właściciel firmy nie będziesz mógł tego robić osobiście. Dlatego musisz najpierw zatrudnić profesjonalnych headhunterów, który doskonale wiedzą jak monitorować rynek pracy w poszukiwaniu cennych pracowników.

Jak zatrudnić dobrego pracownika?Dobrym rozwiązaniem może być również poszukanie odpowiednich kandydatów na wakujące stanowisku pośród załogi twojej firmy. Warto mieć więc rozeznanie, którzy z pracowników niższego szczebla wyróżniają się w pracy zaangażowaniem, oraz mają ciekawe pomysły na rozwój firmy, czy też na realizacje różnorodnych projektów. Musisz mieć rozeznanie, którzy z pracowników zasługują na awans. Może się bowiem okazać, że wcale nie musisz szukać dobrego pracownika, bo być może już go zatrudniasz, ale jak na razie na nieodpowiednim stanowisku. Dlatego twoi headhunterzy powinni być w swojej pracy zorientowani nie tylko na rynek pracy, ale również na wewnętrzne struktury firmy. Jednak jeśli takie działania nie przyniosą skutki i nadal na kluczowym stanowisku w swojej firmie masz wakat, to co zrobić w takiej sytuacji?

Ogłoszenie z ofertą pracy

Wtedy pozostaje ci zamieścić ogłoszenie z oferta pracy. Musisz się liczyć z tym, że zgłosi się spora grupa kandydatów. Jednak takie rozmowy kwalifikacyjne być może pomogą ci wyłowić jakiś talent, który będziesz chciał zatrudnić w swojej firmie. Warto wiec takie ogłoszenia zamieszczać choćby na uczelniach wyższych, których mury co roku opuszczają kolejni absolwenci. Warto również zaproponować nowemu pracownikowi odpowiednie warunki. Jeśli zaproponujesz niską pensję to wykształcenie specjaliści w twojej branży raczej tę ofertę będą omijać szerokim łukiem. Zatrudnienie specjalisty musi niestety trochę kosztować.

Zobacz także

Zostaw komentarz