Strona główna Finanse Karty zbliżeniowe
Karty zbliżeniowe

Karty zbliżeniowe

by Redakcja Aspiro

W obecnych czasach bezgotówkowy obrót pieniędzmi jest tak skonstruowany, ze możemy korzystać z maksymalnej wygody podczas płacenia za produkty i usługi. Posiadanie przy sobie gotówki w zasadzie nie jest już nam potrzebne. Możemy płacić kartą, telefonem, a nawet zegarkiem. Zwłaszcza płacenie kartami zbliżeniowymi stało się bardzo popularne, wręcz powszechne. Jest to bardzo wygodne, głównie z tego względu, że do określonej kwoty nie musimy podawać numeru PIN. Jednak wiąże się również z tym pewne ryzyko. Zagubienie takiej karty może zostać wykorzystane przez nieuczciwego znalazcę. Jednak wydaje się, ze prostota korzystania z karty spowoduje, ze nie straci ona swoich użytkowników. Prawdopodobnie nie wyprą jej z rynku możliwości płacenia telefonem, czy też zegarkiem.

Karty zbliżeniowe

Karty zbliżenioweJak korzystać z kart zbliżeniowych? Zasada ich działania jest dość prosta. Podczas finalizacji zakupów przykładamy kartę do terminala i odpowiednia kwota jest pobierana z naszego konta bez konieczności podawania numeru PIN. Oczywiście taka kwota jest ograniczona i zazwyczaj wynosi ona 50 zł. Jest to więc znaczne udogodnienie, zwłaszcza podczas płacenia za stosunkowo niewielkie zakupy. Oczywiście z tej opcji nie musimy wcale korzystać. Możemy bowiem tak zdefiniować swoją kartę, że każda płatności będzie wymagała użycia numeru PIN. Takie rozwiązanie choć dość niewygodne, to jednak jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Podczas zagubienia karty możesz być spokojny i bez wpadania w panikę możesz ją zastrzec w swoim banku.

Jednak karty zbliżeniowe ułatwiają nie tylko płacenie za zakupy. Kartą zbliżeniową zapłacimy choćby na bile komunikacji miejskiej. Tak wygląda sytuacja choćby we Wrocławiu. W autobusie, czy też tramwaju płacimy za przejazd kartą zbliżeniową i nie potrzebujemy posiadać papierowego biletu. Kontroler wprost z naszej karty odczyta informację o zakupionym przez nas bilecie. Zdecydowanie takie rozwiązanie znacznie ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej. Uwalnia nas od konieczności drukowania i kasowania papierowego biletu, co zwłaszcza w zatłoczonych autobusach jest dość problematyczne.

Alternatywne sposoby dokonywania płatności

Jednak karta zbliżeniowa to nie jest szczyt możliwości jakie przed nami stoją w kwestii dokonywania płatności. Obecnie coraz częściej możemy płacić choćby telefonem, czy też zegarkiem. Zwłaszcza płatność telefonem wydaje się być znacznym udogodnieniem. O ile wychodząc z domu o portfelu możemy zapomnieć, to raczej nie zdarza się nam wyjść bez telefonu. W takiej sytuacji zawsze mamy możliwość dokonania ewentualnej płatności. Jest jednak jeszcze i wada takiego rozwiązania. O ile o telefonie nie zapominamy, to często zdarza się nam, że telefon zwyczajnie się mam rozładuje. Natomiast z kartą zbliżeniową nigdy nie będziemy mieli takiego problemu. Warto więc rozważyć, czy jednak to właśnie karta zbliżeniowa nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz także

Zostaw komentarz