Strona główna Finanse Konto dla dzieci
Konto dla dzieci

Konto dla dzieci

by Redakcja Aspiro

Kieszonkowe dla dzieci to świetny pomysł na to, aby nasze dzieci nauczyły się samodzielnie posługiwać pieniędzmi. Kiedy wszelkie zakupy dokonujemy sami nasze pociechy nie są w stanie ocenić, czy dana zabawka jest droga czy tania. Kiedy jednak muszą kupić coś za swoje pieniądze, to wówczas zaczynają kalkulować, czy to się im w ogóle opłaca. Stają wówczas przed różnorodnymi dylematami. Czy może kupić inną, tańszą zabawkę? A może uzbierać na coś droższego, lepszego? A może nic nie kupować, tylko po prostu oszczędzać. Dzięki temu nasze dzieci nabywają umiejętność, która zdecydowanie przyda się im w dorosłym życiu. Ale warto posunąć się jeszcze o krok dalej i założyć naszemu dziecku konto w banku. Konto dla dzieci wprowadzi nasze pociechy w świat bankowości.

Konto dla dzieci

Czy założenie konta dla dzieci jest jakoś specjalnie skomplikowane? Wydaje się, że nie – musimy tutaj przejść dokładnie przez te same procedury, które nas czekają przy zakładaniu konta standardowego. Również mechanizm działania takiego konta w niczym się nie różni od zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Tak więc takie konto jest odpowiednio oprocentowane, można na nim dokonywać przelewów, a wypłata gotówki z bankomatu obciążona jest prowizją. Nasze dziecko korzystając z takiego konta może oswoić się ze światem finansów. To zdecydowani lepsza opcja niż odkładanie pieniędzy w skarbonce. Na takie konto możemy zlecić stały comiesięczny przelew z naszego konta w formie kieszonkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze dziecko nauczy się dysponować swoimi pieniędzmi. Nauczy się również oszczędzać i odpowiednio planować wydatki.

Oszczędzanie na przyszłość naszych dzieci

Konto dla dzieciJako rodzice możemy również założyć lokatę, czy też specjalne konto oszczędnościowo dla naszych pociech. Na takich koncie możemy odkładać pieniądze z myślą o ich przyszłości. Oczywiście na bieżąco nie będzie możliwości podbierania pieniędzy z takiego konta. Będą tam one odkładane w formie lokaty długoterminowej. Po co właściwie zakłada się takie konto? Przede wszystkim po to, aby nasze dziecko na wejściu w dorosłość dysponowało określoną kwotą. Będzie mogło ją wydać na studia, czy też na wkład własny pod zakup mieszkania na kredyt. Do osiągnięcia przez naszą pociechę pełnoletności mamy sporo czasu, aby odłożyć konkretną sumę pieniędzy. Dzięki takiemu zabiegowi nasze dziecko będzie miało znacznie łatwiejszy start w dorosłość.

Jak więc widać takie rozwiązanie niesie ze sobą same plusy. Oczywiście w takim oszczędzaniu musimy być do bólu systematyczni. Warto więc regularnie odkładać nawet mniejsze kwoty. Dobrym rozwiązaniem może być ustawienie na swoim koncie stałego przelewu o określonej kwocie na konto oszczędnościowe. Wówczas nawet nie będziemy musieli pamiętać o konieczności dokonania przelewu.

Zobacz także

Zostaw komentarz