Strona główna Finanse Oszczędzanie na emeryturę
Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę

by Redakcja Aspiro

Oszczędzanie na emeryturę to obecnie kwestia niezwykle istotna, która może zaważyć na naszej przyszłości. Nie maco ukrywać, że emerytury wypłacane przez państwo będą niezmiernie małe wobec tego co zarabiamy podczas swojej kariery zawodowej. Niestety wpływ na to będzie miało również obniżenie wieku emerytalnego. Z tego względu całkiem realnie grożą nam wręcz głodowe emerytury. Jak temu zapobiec? Jakie mamy narzędzia do poprawy swojej sytuacji finansowej na emeryturę? Kwestią decydującą w tym wypadku będzie właśnie oszczędzanie pieniędzy, które pozwolą nam żyć na odpowiednim poziomie na jesieni życia. Powinniśmy zacząć już teraz. Tylko dzięki wczesnemu rozpoczęciu oszczędzania będziemy w stanie uzbierać odpowiednia kwotę, która uzupełni nam w zadowalającym stopniu mizerną emeryturę państwową.

Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturęPrzede wszystkim, aby nie oglądać się na emeryturę z ZUS i zapewnić sobie życie na odpowiednim komforcie powinniśmy już teraz rozpocząć oszczędzanie. Jak to zrobić? Oczywiście nie mamy tutaj na myśli odkładania monet w skarbonce. Nie tędy droga. Oszczędzanie na emeryturę to przedsięwzięcie finansowe zakrojone na szeroką skalę i trzeba to odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowe, albo lokaty. Pieniądze odkładane w przysłowiowej skarpecie zostaną szybko pochłonięte przez inflację. Na koncie, czy tez na lokacie będą pracowały, co prawda na niewielki procent, ale zawsze powyżej inflacji. W oszczędzaniu ważny jest również aspekt psychologiczny – należy powstrzymywać się od podbierania oszczędności i wydawania ich na cele konsumpcyjne. Z konta pieniądze można wypłacić w każdej chwili, wiec lepszym rozwiązaniem jest lokata, najlepiej długoterminowa. Wówczas od pobierania oszczędności powinna nas odstraszyć odpowiednia opłata na rzecz banku.

Fundusze emerytalne

Jednak zdecydowanie najlepiej jest skorzystać z oferty funduszy emerytalnych. Oszczędzanie w tym wypadku jest najbardziej efektywne. Pieniądze będziemy mogli wypłacić dopiero na emeryturze, i to nie wszystkie na raz, ale w comiesięcznych transzach. Dzięki temu nie musimy testować naszej silnej, lub słabej woli. To fundusz będzie nam stopniowo wypłacał comiesięczną emeryturę z naszych oszczędności.

Inwestowanie oszczędności

Jednak nawet w przypadku funduszy emerytalnych wypłata będzie pochodziła ze zgromadzonych przez nas środków. A co jeśli chcemy mieć na emeryturze do dyspozycji znacznie więcej pieniędzy? Wówczas powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu naszych oszczędności w różne instrumenty finansowe. Dla osób nie mających obycia z tematyką inwestowania może to być jednak pułapka, która spowoduje utratę wszelkich oszczędności. Dlatego na tym gruncie należy stąpać niezwykle ostrożnie. Warto również skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych niże podejmować próby inwestycji w pojedynkę.

Zobacz także

Zostaw komentarz