Strona główna Biznes Stałe vs zmienne oprocentowanie
Stałe vs zmienne oprocentowanie

Stałe vs zmienne oprocentowanie

by Redakcja Aspiro

Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredyt w banku, to warto abyś znał wszelkie pojęcia związane z tym produktem finansowym. Ma to szczególnie duże znaczenie w czasach kiedy ogół społeczeństwa kiepsko radzi sobie w kwestach finansowych, a instytucje bankowe i parabankowe zdecydowanie na tym korzystają. Aby móc odpowiednio interpretować ofertę kredytową banku potrzeba nam jest wiedza. Czasami jest wiedza dość specjalistyczna. Ale jej znajomość pozwoli nam w pełni kontrolować swoje finanse. Takie pojęcia jak RRSO, libor, wibor, prowizja, czy tez oprocentowanie muszą być przez nas dokładnie zrozumiane. Musimy również wiedzieć jakie, stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu będzie dla nas najkorzystniejsze.

Stale vs zmienne oprocentowanie kredytu

Stałe vs zmienne oprocentowanieCzym różni się oprocentowanie stałe od zmiennego w przypadku kredytów? Jak sama nazwa wskazuje wysokość oprocentowania zmiennego jest różna przez cały okres umowy kredytowej. Jego wysokość jest wprost uzależniona od poziomu stóp procentowych w kraju. W przypadku oprocentowania stałego nie zmienia się ono w ogóle. Prze cały czas okres spłacania kredytu obowiązuje jednakowy poziom jego oprocentowania. Jak więc widać różnica jest dość zasadnicza i ma bezpośredni wpływ na wysokość raty, ale również na pozostały do spłaty kapitał. W takim razie na jakie oprocentowanie warto się zdecydować?

Wszystko w tym wypadku zależy do kilku czynników. Ważny jest przede wszystkim okres kredytowania na jaki chcemy się zdecydować, a także aktualny poziom stóp procentowych. Jeśli obecnie mamy niskie stopy procentowe i planujemy kredyt długoterminowy to zdecydowanie bardzie opłacalne jest oprocentowanie stałe. Kiedy za kilka lat stopy procentowe wzrosną my nie będziemy musieli się martwić ani o wysokość rat, ani o pozostały do spłaty kapitał. Jeśli jednak kredyt zamierzamy zaciągnąć przy wysokich stopach procentowych to warto postawić na oprocentowanie zmienne. Wówczas mamy szanse na obniżenie oprocentowania wraz z obniżką stóp procentowych w przyszłości. Jak więc widać wybór odpowiedniego oprocentowania wcale nie jest taki prosty.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Jeśli zastanawiasz się czy podpisać umowę kredytową, to musisz dokładnie przeanalizować jej wszystkie parametry. A zdecydowanie najważniejszy wśród nich jest wskaźnik RRSO. To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest nawet bardziej istotna niż samo oprocentowanie. Dlaczego? Ponieważ uwzględnia wszelkie koszty związane z kredytem. Nie tylko odsetki wynikające wprost z wysokości oprocentowywania, ale również prowizję, czy też opłatę przygotowawczą. Dlatego RRSO jest bardzo przydatny przy porównywania ofert różnych banków. Daje najbardziej miarodajną oceną atrakcyjności danej oferty na tle innych. Niemniej umowę kredytową przed podpisaniem należy bardzo dokładnie przeanalizować. Zwłaszcza teksty napisane drobnym drukiem mogą zawierać w sobie niekorzystne dla nas zapisy.

Zobacz także

Zostaw komentarz