Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Związki partnerskie – kwestia wspólnych finansów

Finanse
Związki partnerskie - kwestia wspólnych finansów
Data publikacji - 3 maja, 2019


Związki partnerskie w Polsce niestety mają zdecydowanie utrudnione funkcjonowanie pod niemalże każdym względem. W zasadzie nie mają takich praw jakimi mogą się cieszyć choćby małżeństwa. Niestety w pewnym sensie jest to jakaś forma dyskryminacji. Oczywiście o tym jak wygląda sprawa z małżeństwami wiemy doskonale. Spróbujemy teraz uściślić jak na tym tle wypadają związki partnerskie. A w szczególności zastanówmy się na kwestią wspólnych finansów. Sprawdźmy jakie prawa w tym względzie mają związki partnerskie w porównaniu z małżeństwami. Problem ten jest ostatnio niezwykle palący w związku ze zbliżającymi się wyborami. Oczywiście partie konserwatywne będą w tym względzie zdecydowanie po stronie związków małżeńskich.

Związki partnerskie – kwestia wspólnych finansów

Związki partnerskie - kwestia wspólnych finansówJak więc wygląda kwesta finansów w związkach partnerskich? Przede wszystkim są one w znacznym stopniu prawni upośledzone względem małżeństw. Partner nie może choćby uzyskać prawa do renty po zmarłym partnerze. Oczywiście mężowie, czy też żony z takiego przywileju masowo korzystają. W przypadku gdy jeden z partnerów jest osobą bezrobotną, to drugi pracujący partner nie może go objąć ubezpieczeniem w ZUS. W dalszej kolejności warto również wspomnieć, że partnerzy nie mają prawa do wspólności majątkowej, a także do wspólnego rozliczania podatków. Nie mają również prawa do ustawowego dziedziczenia. Jak więc widać kwestia wspólnych finansów w związkach partnerskich nie jest prosta, jak ma o miejsce choćby w przypadku małżeństw.

Trudy życia w związku partnerskim

Ale jednak kwestie finansowe to nie wszystko – również na innych płaszczyznach życia partnerzy nie mają łatwo i ich prawa są znacznie mniejsze względem tego na co mogą liczyć małżeństwa. Partnerzy nie mogą choćby korzystać z prawa od dostępie do informacji o stanie zdrowia swojej drugiej połowy. Nie mają również żadnego prawa do decydowania o leczeniu swojego partnera. Partner nie otrzyma zwłok swojego partnera i nie będzie mógł przeprowadzić pochówku. Osoby pozostające w związku partnerskim nie mogą również starać się o adoptowanie dziecka. Jak więc widać partnerzy zdecydowanie nie mają łatwo. Ich wspólne życie to pasmo przeszkód, których w zasadzie nie mogą pokonać.

Jakie są widoki na przyszłość?

W krajach zachodnich co raz częściej ustawodawstwo ewoluuje w stronę udzielenia jak największych przywilejów związkom partnerskim i do tego również związkom jednopłciowym. Na tym tle Polska wciąż wypada blado i niestety widoki na przyszłość są dość marne. Niestety żyjemy w kraju dość konserwatywnym, gdzie duże wpływy na również kościół. Do tego władza należy do partii również konserwatywnej, a środowiska lewicowe są niestety na marginesie życia politycznego. Na odpowiednie zmiany przyjdzie więc nam jeszcze trochę poczekać. Choć problem niestety jest dość palący.

admin

Zapraszamy do skorzystania z zasobów serwisu internetowego aspiro.net.pl, gdzie redaktorzy z pasją i profesjonalizmem tworzą treści związane z biznesem, finansami i marketingiem. Nasz zespół składa się z ekspertów, którzy posiadają bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować merytoryczne i wyczerpujące artykuły.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?